U ovom članku govorićemo o pronalaženju adekvatne mjere u konzumiranju tarot sadržaja, kao i o mogućim problemima koji se mogu javiti zbog “zloupotrebe” tarot sadržaja.
Nije tajna da je svaki korisnik društvenih mreža pred rizikom od padanja niz ‘zečiju rupu’ i provođenja mnogobrojnih sati ispred ‘malog ekrana’. To je opštepoznat problem koji ima posljedice u vidu prokrastinacije, poremećaja pažnje, straha od propuštanja (tzv. ‘fomo’ – fear of missing out) i mnoge druge. Navedeni rizik je nama posebno važan jer je tarot sadržaj obično baziran na personalnim temama – ljubavi, međuljudskih odnosa, finansija, ličnog blagostanja. Svaka od navedenih tema, u životima pojedinca može predstavljati izvor bola i patnje ili baš naprotiv sreće i ljubavi, što posljedično tarot sadržaj čini ‘ličnijim’ i bližim pojedincu. Samim tim, logično je da – što se više poistovjećujemo sa sadržajem, više smo zainteresovani, pažljivije slušamo. Prethodna konstatacija, sama po sebi, nije problem. Problem nastaje kada u opticaj dođe naš lični bol i potraga za riješenjem. Tada se rizik od provođenja previše vremena u konzumiranju tarot sadržaja intenzivira, a ishod rizične situacije sa kojom smo suočeni diktiraće naše emotivno i mentalno stanje.
Dakle, dolazimo do zaključka da je polazna tačka prije konzumiranja tarot sadržaja od koje zavisi kvalitet konzumacije – naše emotivno i mentalno stanje.
Do sada sam, u radu sa mnogobrojnim klijentima, prilikom personalnih tumačenja ali i zahvaljujući povratnim informacijama u vidu komentara i poruka, uvidjela jednu zajedničku crtu među ljudima koji krenu niz ‘zečju rupu’ tarota i imaju poteškoća da iz iste izađu. Ta zajednička crta je potraga za riješenjem, ali samo na površini. Obično ljudi na svjesnom niovu drže narativ da su u potrazi za riješenjem i da zbog toga gledaju desetine videa tarot tumačenja nedeljno (možda čak i dnevno), dok na nesvjesnom niovu, imaju i u dubini znaju šta je riješenje njihovih trenutnih problema ali nemaju volje, kapaciteta, snage da sebi tu, obično tešku i duboko zakopanu istinu priznaju. Ovo je primjer izbjegavanja istine, izbjegavanje sopstvene realnosti, nedostatka introspekcije, nedostatka preuzimanja lične odgovornosti.
Naravno, sigurna sam da postoje i hiljade drugih razloga zašto bi neko pretjerivao u konzumaciji tarot sadržaja, ali za sada, navedena ‘potraga za riješenjem’ pokazala se kao čest izvor problema. Među drugim razlozima svakako može biti puka dosada ili radoznalost, navika, želja za utjehom, želja za validacijom i/ili poistovjećivanjem, potreba za osjećajem zajednice…
Koji god razlog da je u pitanju, ako se zateknete u stanju gdje ne možete bez konzumiranja tarot sadržaja, gdje osjećate anksioznost prije/tokom ili nakon konzumiranja tarot sadržaja, ako prelazite sa jednog videa na drugi dok ne dobijete poruku koju želite da čujete (nasuprot poruci koju zapravo treba da čujete i koja je u Vašem najvišem dobru), ako provodite značajan dio svog vremena gledajući videe, možda pritom zapostavljajući druge aspekte života, onda je vrlo vjerovatno vrijeme za pauzu i introspekciju.
Pauza je u datom slučaju neophodna jer nema nikakve koristi u konzumiranju brojnije količine tarot tumačenja, baš naprotiv, pretjerivanje može rezultovati:
-konfuzijom (svaki video drugačija poruka, počinjete da gubite objektivnu sliku svoje situacije)
-stagnacijom (gledate isključivo videe u kojima su karte “na Vašoj strani“, tražite validaciju za sebe i svoje odluke i time zatvarate vrata mogućnosti za promjenu i razvoj, kroz introspekciju)
Navedeni slučajevi u praktičnom smislu mogu rezultovati ozbiljnom prokrastinacijom, zapostavljenjem drugih aspekata života, ostajanjem u lošim i toksičnim situacijama, zadržavanjem u jednom-te-istom karmičkom krugu, gubljenjem povjerenja u sebe i svoj kapacitet za donošenje dobrih odluka, diskonektovanjem od sopstvene intuicije.
Vidimo da se ne radi toliko o samoj mjeri koliko o našem emotivnom i mentalnom stanju kao i o razlozima zbog kojih uopšte konzumiramo tarot sadržaje. Svakako da je preporučljivo da vrijeme provedeno gledajući tarot otvaranja bude dozirano na način da ne utiče loše na dugoročno blagostanje, da ne remeti ostale obaveze, da nas ne drži u stagnaciji i da nam ostavlja prostora za našu intuiciju i naše zdravorazumsko donošenje odluka.
Gledanje na nedeljnom niovu je svakako preporučljivije od gledanja tarot tumačenja na dnevnom nivou, ali Vi ste jedina osoba koja poznaje svoje emotivno i mentalno stanje, samim tim, odgovornost je na Vama da procijenite učestalost gledanja koja je u Vašem najvišem dobru.
Od velike važnosti je i vrsta tarot tumačenja koju konzumiramo. Ukoliko često nailazite na sadržaje sa samo pozitivnim porukama, ukoliko Vas tarot tumač ne podstiče na preuzimanje odgovornosti već Vas ‘drži’ u ulozi žrtve i pruža Vam konstantu validaciju za istu, ukoliko je krivica uvijek u ljudima oko Vas i osobe iz prošlosti su predstavljene kao zlikovci, ukoliko sadržaj ‘hrani’ osjećaj mržnje, zajedljivosti, arogancije, straha – šanse su da će se na duže staze dati sadržaj ispostaviti kao toksičan.
Ovaj niz nije napisan sa osudom prema ljudima koji su pošli niz ‘zečiju rupu’ YouTube-ovog algoritma, već je napisan u nadi da će nekome biti od pomoći.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.